Harroni Piatekun, këtyre futbollistëve ia pa “hajrin” Milan – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Harroni Piatekun, këtyre futbollistëve ia pa “hajrin” Milan

20:08 | 23 Shkurt 2019

Gennaro Gattuso ka rinovuar fortësinë e fazës mbrojtëse të AC Milan. Pavarësisht nga një fillim i dyshimtë në sezonin dhe shumë gola të pranuara, trajneri i Rossonerëve mbeti i sigurt në aftësitë dhe cilësitë e lojtarëve në departament. Dhe nga muajt e fundit konfirmojnë atë përcjell ORAinfo.

Nga ndeshja kundër Parma, Milan ka luajtur 15 ndeshje zyrtare në garat italiane (në mes të Serie A, Coppa Italia dhe Supercoppa) dhe kanë pranuar vetëm 6 gola (Angleze, Chiesa, Petagna, Ronaldo, Zaniolo, Freuler).

Ky rekord shkon gjithashtu krah për krah me atë të humbjeve që kanë pësuar Rossonerët në ligë. Që nga fillimi i sezonit, Milan ka humbur 4 ndeshje në kampionatin italian. Vetëm Juventusi (0), Liverpool (1), PSG (1), Dortmund (1), Barcelona (2), Napoli (3) dhe Atletico Madrid (3) kanë bërë më mirë.

I gjithë departamenti mbrojtës ka bërë një punë të shkëlqyeshme në muajt e fundit, por sidomos Mateo Musacchio dhe kapiteni Alessio Romagnoli kanë formuar një partneritet të mirë në mes të mbrojtjes.

Të dy tani formojnë një përkrahje shumë të fortë me një IQ të lartë mbrojtëse të aftë për të lexuar lojën mirë dhe gjithashtu të luajë në një nivel të lartë teknik.

Kundër Empolit, dy mbrojtësit së bashku kanë kapur 4 kalime në zonën e penalltisë, kanë bërë 7 ndeshje të suksesshme dhe bllokuan 5 të shtëna. Për më tepër, ata morën 145 pasime dhe luanin 171 topa./ORAinfo/

Komento: