Higuain harron Milanin dhe Juventusin, ja çfarë thotë për Chelsean – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Higuain harron Milanin dhe Juventusin, ja çfarë thotë për Chelsean

13:08 | 04 Shkurt 2019

Sulmuesi i Chelsea, Gonzalo Higuain, është i kënaqur që u bashkua me Maurizio Sarri dhe ndihet më ‘i relaksuar’ në Premier Ligë.

Higuain shënoi golat e tij të parë për Chelsean gjatë fitores së tyre 5-0 kundër Huddersfield Toën të shtunën dhe ish sulmuesi i Napolit, Juventus dhe Milanit është duke dashur jetën si një sulmues i Premier League.

“Unë mund të shoh se ka një ndryshim nga Liga Italiane, sepse këtu mbrojtësit hyjnë më shumë në ju, veçanërisht kur ju merrni topin në këmbë,” tha ai për Evening Standard, përcjell ORAinfo.

“Ky është një ndryshim i madh, por kam një përshtypje të mirë të futbollit anglez dhe gradualisht njohja shokët e skuadrës do të përmirësohet vetëm për mua”.

“Kur isha duke u rritur unë pashë të gjitha Ligat e ndryshme, por sidomos kohët e fundit ju shihni shumë më shumë nga Premier League kështu që unë e dija për këtë para se të vija këtu”, ka thënë Higuain.

“Unë mendoj se është një Ligë shumë interesante dhe gjithashtu mënyra se si luajnë ata në Angli – me shumë dinamizëm – është me të vërtetë e mrekullueshme”.

“Stadiumet janë plot, ka një atmosferë të mrekullueshme, kështu që kjo është diçka shumë e bukur për lojtarët dhe në rrugë ju mund të shkoni në ditën tuaj shumë të qetë, shumë të relaksuar”.

Ai ka folur fjalë të mëdha edhe për trajnerin e Chelseas, Sarrin.

“Sarri është trajneri që më ka marrë më të mirën nga unë si një lojtar. Ai është dikush që dinte të punonte me mua, veçanërisht në anën emocionale.

“Kjo (2015-16) ishte një sezon i mrekullueshëm, në të cilin unë theva rekordin e golave, gjë që është shumë e rëndësishme atje.

Ishte një vit fantastik për mua dhe Maurizio, një periudhë të cilën e ndanim së bashku, megjithëse ishte për një kohë të shkurtër”, tha ai. /ORAinfo/

Komento: