Hovenier: “Sulmi ishte i koordinuar”, sasia e armëve tregon se ishte plan për të destabilizuar sigurinë në rajon

10:27 | 27 Shtator 2023
hovenier:-“sulmi-ishte-i-koordinuar”,-sasia-e-armeve-tregon-se-ishte-plan-per-te-destabilizuar-sigurine-ne-rajon

Shtetet e Bashkuara kanë arritur në përfundimin se sulmi gjatë fundjavës nga terroristët serbë në veri të Kosovës, duke lënë të vdekur një oficer kishte për qëllim destabilizimin e rajonit dhe paralajmëroi për përshkallëzimin e mëtejshëm të situatës midis dy armiqve të vjetër.

“Ne e dimë se ishte e koordinuar dhe e sofistikuar,” tha ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier për POLITICO, duke shtuar se personat e armatosur duket se kanë qënë të stërvitur ushtarakisht.

“Sasia e armëve sugjeron se kjo ishte serioze, me një plan për të destabilizuar sigurinë në rajon.”

Policia e Kosovës tha se një grup prej rreth 30 serbësh të armatosur i zunë pritë një patrulle policie herët të dielën, duke vrarë një oficer dhe duke plagosur një tjetër, përpara se të largoheshin dhe të strehoheshin në një manastir aty pranë.

Tre personat e armatosur u vranë në një shkëmbim zjarri me policinë dhe dy u arrestuan. Shumica e të armatosurve serbë arritën të dilnin fshehurazi nga manastiri dhe të arratiseshin në këmbë, thanë autoritetet e Kosovës.

Zyrtarët perëndimorë thanë se incidenti reflektoi rritjen e tensioneve gjeopolitike në Ballkan, pasi Rusia, e frustruar nga mbështetja e fortë e Europës për Ukrainën, po përpiqet të përdorë ndikimin e saj me aleatët në Serbi dhe gjetkë për të nxitur tensionet, veçanërisht në Bosnje dhe Kosovë.

Hovenier tha se SHBA duhet të përcaktojë ende nëse Serbia ishte përgjegjëse për sulmin, siç pretendon Kosova. Ai tha se SHBA nuk kishte arsye të dyshonte se armët dhe pajisjet e tjera që tregoi policia e Kosovës në një konferencë për shtyp të hënën nuk ishin ato që u gjetën në vendin e ngjarjes.

“Njerëzit që ne menduam se ishin më të përgjegjshëm janë njerëzit që qëlluan kundër oficerit të policisë së Kosovës,” tha Hovenier.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç mohoi se Beogradi ishte i përfshirë në sulm, duke këmbëngulur se ishte vepër e serbëve lokalë të Kosovës e provokuar nga kryeministri Albin Kurti.

Është e paqartë nëse personat e armatosur kërkuan konfrontimin me policinë e Kosovës të dielën apo po planifikonin një operacion afatgjatë dhe u përplasën me një skuadër të policisë së Kosovës, thanë zyrtarët perëndimorë.

BE dhe SHBA janë përpjekur për vite të tëra të ndërmjetësojnë një paqe të qëndrueshme midis Serbisë dhe Kosovës, por marrëveshja ka ngecur mbi statusin e Kosovës veriore, ku shumica e popullsisë është serbe.

Beogradi vazhdon ta konsiderojë Kosovën si një krahinë të shkëputur. Vendi shpalli pavarësinë në vitin 2008, gati një dekadë pasi një fushatë bombardimi të  NATO-s që detyruan forcat serbe të tërhiqeshin nga rajoni.

Gjatë luftës rreth 10,000 njerëz u vranë në Kosovë. Pavarësisht mosbesimit të thellë midis dy palëve, Hovenier tha se përpjekjet perëndimore për të arritur paqen duhet të vazhdojnë.

Duke e quajtur incidentin “jashtëzakonisht të pafat”, ai tha se shpresonte se do të “siguronte stimuj si në Beograd ashtu edhe në Prishtinë për të mbajtur marrëdhënie të mira fqinjësore”./FrontOnline/

Komento: