Hungaria kualifikohet në Euro 2020 pasi mposhti Islandën

23:27 | 12 Nëntor 2020

Hungaria mposht Islandën, kualifikohet në Euro 2020.

Skuadra hungareze e ka siguruar pjesëmarrjen në Euro 2020 pasi që ka mposhtur Islandën në momentet e fundit duke e përmbysur rezultatin nga 0-1 në 2-1.

Hungaria pas një kohe të gjatë do të jetë në një garë europiane të futbollit pasi që sonte ka mposhtur Islandën.

Islanda ishin të parët që kaluan në epërsi në minutën e 11-të të ndeshjes ku shënoi Sigurdson, një gol të bukur nga goditja e lirë.

Këtë epërsi ajo do ta ruante deri në minutën e 88-të ku do të shënonte Nego, ku e shfrytëzon një huti në mbrojtjen e mysafirëve.

Në minutën shtesë Szoboszlai D. Bën një depërtim individual për të shënuar golin e përmbysjes.

Pas golit, Islanda u mundua që të kthehet në lojë por nuk e arriti këtë dhe në fund Hungaria e siguron kalimin në Euro 2020.

Kujtojmë se Hungaria dhe Islanda ishin në finale të Ligës A të Kombeve, ku fituesi e kualifikonte skuadrën në Euro 2020.