Ilir Meta paralajmëron dorëheqjen nga posti i presidentit – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
0 °C

Ilir Meta paralajmëron dorëheqjen nga posti i presidentit

13:10 | 20 Mars 2019

Shqipëria mund të mbetet pa president.

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ndodhet sot në juglindje të vendit. Gjatë ndalesës në Pogradec, kreu i shtetit foli mbi krizën, të cilën e cilësoi të qëllimshme dhe tha se është gati të lërë mandatin për të mirën e vendit.

“Jam i përgatitur të lë mandatin dhe deri të sakrifikohem si Salvador Allende, për të mos lejuar instalimin e një junte ushtarake”, deklaroi Ilir Meta.

Meta thotë se kriza mund të sjellë konfrontime, të cilat i kemi parë në të kaluarën dhe që mund të cenojnë interesat e vendit.

Meta tha se i ftonte të gjithë që të mos sakrifikojnë vendin për karriget dhe interesat e tyre. Në këtë drejtim, edhe pse nuk e ndien veten përgjegjës, ai thotë se ka bërë çdo përpjekje prej dy vitesh për të paranduar këtë situatë.

Ai tha se ishte i gatshëm që në emër të një zgjidhjeje politike, që rivendos normalitetin kushtetues, dhe për ecjen drejt çeljes së shpejtë të negociatave me Bashkimin Europian.

“Jam i gatshëm për të dyja ekstremet, që nga dorëzimi i mandatit si president, pasi të sigurohet se vendi ka një zgjidhje politike parimore, solide, kushtetuese, që e çon vendin para; e deri te sakrifikimi i jetës sime si Salvador Allende për të parandaluar instalimin e një junte që mund ta kthente Shqipërinë 30 vite pas. Ilir Meta është i përgatitur për të dyja”, deklaroi Meta.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!