Iu pret një muaj ‘sfidues’, ja si do të jetë moti gjatë janarit – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Iu pret një muaj ‘sfidues’, ja si do të jetë moti gjatë janarit

23:03 | 03 Janar 2019

Ka disa ditë që ka filluar dimri i ‘vërtetë’ në vendin tonë.

Eksperti i meteorologjisë dhe profesori universitar, Sylë Tahirsylaj, ka thënë se në janar do të ketë ulje të temperaturave dhe reshje të borës.

“Vendi ynë do të jetë nën ndikimin e masave ajrore të ftohta të cilat vinë nga drejtimi i veri- lindjes, ku këto shkaktojnë ulje të theksuara të temperaturave në vendit tonë dhe temperaturë më e ulët do të shënëjë -8 gradë celcius ndërsa maksimalja -3 gradë celcius”, ka thënë Tahirsylaj.

“Po ashtu do të ketë reshje të borës dhe në vendet malore bora do të arrijë dëri në 20 cm”, ka treguar ai.

Tahiryslaj theksoi se nuk ka nevojë për shqetësim për këtë lloj moti, sepse është në natyrën e vendit tonë.

Tahirsylaj po ashtu ka bërë apel tek shoferët që të kenë kujdes gjatë vozitjes së automjeteve.

Komento: