Ja çfarë e pret Kosovën në vitin 2019 sipas Dedës – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Ja çfarë e pret Kosovën në vitin 2019 sipas Dedës

19:20 | 29 Dhjetor 2018

Viti 2019 do të jetë vendimtar për Kosovën.

Deputeti i Alternativës, Ilir Deda, vitin 2019 e parasheh edhe më të rëndë se vitin 2018, në aspektin politik të fatit të Kosovës. Thotë se do të jetë përcaktues për të ardhmen e vendit.

Deda thotë se arsyeja pse ai ka paralajmëruar mundësi që të mos kandidojë më në Kuvend, është kryekëput i lidhur me integritetin territorial të Kosovës.

Opozita thotë se nuk po funksionon. Madje, thotë se po ndodh një luftë shumë më agresive ndërmjet partive opozitare, sidomos mes VV’së e PSD’së, e tani edhe LDK’së ndaj PSD’së, sesa e gjithë opozita ndaj Qeverisë e ndaj presidentit Hashim Thaçi.

Kur flet për dialogun me Serbinë e për formimin e Ekipit Negociator, Deda thotë se aty duhet të përfshihen të gjitha partitë politike. Në këtë rrafsh, rolin e PSD’së, si partia e vetme opozitare në dialog, Deda e vlerëson në funksion të zhbllokimit të situatës politike.

Megjithatë, Deda nuk është fare optimist për një kualitet të marrëveshjes me Serbinë pasi thotë se SHBA’ja dhe BE’ja e humbën durimin me politikën e Kosovës dhe e “emëruan” Thaçin për përgjegjësin kryesor në dialog me Serbinë.

“Eksponentin kryesor të ndarjes së Kosovës na e bënë zyrtarin primar për dialog me Serbinë. E gjithë Kosova është peng e mbizotërimit në politikë të mentalitetit marksist-leninist që e refuzon konsensusin si vlerë, gjë e kultivuar me sukses nga PDK deri më 2017, e sot për fat të keq nga një pjesë e opozitës”, ka thënë ndër të tjerash Deda për Koha.net.

Komento: