Jo vetëm Kosova, sot voton edhe Katalonia – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Jo vetëm Kosova, sot voton edhe Katalonia

11:43 | 14 Shkurt 2021

Kosovarët sot ia kanë mësyrë kutive të votimit në zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare.

Përpos në vendin tonë, votime po mbahen edhe në Kataloni.

Ky vend po voton në zgjedhjet rajonale të lëna në hije nga pandemia e COVID-19 dhe e dominuar nga debati i vazhdueshëm mbi pavarësinë nga pjesa tjetër e Spanjës.

Nëntë parti po garojnë për zgjedhjet por sondazhet sugjerojnë një garë të ngushtë midis partisë unioniste socialiste katalanase Socialiste (PSC), partisë së majtë republikane katalunase pro-pavarësisë (ERC) dhe partisë ngjashëm secesioniste së bashku për Katalonjën, raporton the Guardian, transmeton Klan Kosova.

Komento: