Katastrofë për Ozilin

20:30 | 14 Dhjetor 2018

Mesut Ozil, mesfushor i Arsenalit është duke luftuar për një vend të parë në ekip, pasi ai qëndron prapa tre kolegëve në renditjen mesfushore.

Ozil ka filluar 10 ndeshje të 16 Premier League të Topçonjët këtë sezon, por është shfaqur pesë prej tyre.
Bosi i Arsenalit Unai Emery ka pohuar se çifti ka një marrëdhënie të shëndetshme, por nuk është sekret se lojtari më i paguar i klubit nuk i përshtatet stilit të lartë të trajnerit spanjoll përcjell ORAinfo.

Ozil filloi ndeshjen e tij të parë në një muaj të enjten në fitoren 1-0 të Arsenalit ndaj Qarabag në Europa League, duke siguruar asistimin për golin fitues të Alexandre Lacazette.

Keown, i cili fitoi tre tituj Premierligë me Arsenalin, beson se performanca e Ozilit i dha ushqimin Emery për mendime, por nuk do t’i garantojë atij një rol fillestar në një kohë të afërt.

“Ishte një përgjigje nga Ozil në lidhje me kreativitetin e tij mbrëmë,” tha Keown për MailOnline.

“Është e vështirë për çdo lojtar që të aplikojë veten në një gome të vdekur si kjo me gjysmën e boshtit të ngushtë, por Ozil ka vënë një performancë profesionale”.

Megjithatë, 30-vjeçari do të vazhdojë të jetë i tensionuar nga minuta e parë ekipi, Keown beson, për shkak të tre shokët e ekipit të cilët janë duke kryer në një nivel më të lartë.

“Mendova se ai luajti shumë thellë në pjesën e parë dhe u ngjit në fushë pas pushimit,” shtoi Keown.

“[Por] për momentin, [Alex] Iwobi, [Henrikh] Mkhitaryan dhe [Aaron] Ramsey mbesin përpara tij në rend të parë.”

Një natyrore jo 10, Ozil e ka gjetur të vështirë të lulëzojë në formimin e Emery-t, i cili nuk kujdeset për një lojtar të lirë./ORAinfo/

Komento: