Këto janë gratë më të fuqishme në botë për vitin 2019 – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Këto janë gratë më të fuqishme në botë për vitin 2019

22:38 | 12 Dhjetor 2019

Agnela Merkel i prin listës së grave më të fuqishmë në botë për vitin 2019.

Udhëheqësja gjermane kryesoi listën e Forbes 2019, e ndjekur nga kryetarja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde nga Franca, dhe Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi.

Merkel u vlerësua për qëndrueshmërinë e saj, për qëndrimin përballë Presidentit amerikan Donald Trump dhe për politikën e saj ndaj refugjatëve.

Merkel është kancelarë e Gjermanisë që nga viti 2005, ndërsa shpesh është përshëndetur si udhëheqëse de fakto e Bashkimit Evropian e madje edhe udhëheqëse e ‘botës së lirë ’.

10 gratë që kryesojnë listën:

Angela Merkel, Kancelarja Gjermane

Christine Lagarde, drejtuese e Bankës Qendrore Evropiane

Nancy Pelosi, Kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA

Ursula von der Leyen, Presidente e Komisionit Evropian

Mary Barra, CEO e General Motors

Melinda Gates, Bashkëkryetare e Bill & Melinda Gates Foundation

Abigail Johnson, CEO e Fidelity Investments

Ana Patricia Botín, Kryetare Ekzekutive e Santander Botín

Ginni Rometty, CEO e IBM Gruaja e parë që drejtoi kompaninë

Marillyn Heëson, CEO e Lockheed

Komento: