Këto janë komentet e Thaҫit pas takimit me senatorët amerikanë – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Këto janë komentet e Thaҫit pas takimit me senatorët amerikanë

19:30 | 04 Shtator 2019

Thaҫi ka folur pas takimit me senatorët amerikanë.

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, është deklaruar rreth takimit të sotëm me senatorët amerikanë Ron Johnson dhe Chris Murphy.

Ai nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook, ka thënë se ishte një takim përmbajtjesor me miqtë e Kosovës.

“Mbështetja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është unike, si nga republikanët, po ashtu edhe nga demokratët. Partneriteti ynë me SHBA-në ka qenë dhe mbetet vendimtar në çdo proces për Kosovën. Kjo mbështetje do të vazhdojë edhe në procesin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, i cili do të përfundojë me njohjen e Kosovës nga Serbia dhe anëtarësimin tonë në NATO, BE dhe OKB”, ka shkruar Thaçi.

Pas takimit me politikanët, senatorët amerikanë mbajtën një konferencë për media, ku përmendën dialogun me Serbinë si dhe thanë që të dy shtetet duhet të marrin vendime të vështira.

“Sa i përket dialogut duhet të të vazhdojë dialogu dhe të marrin vendime të vështira, duhet që ky dialog të ketë kuptim dhe në të mirën e të dy shteteve”, thanë ndër të tjera ata.

Komento: