Komisioni voton shkarkimin e Bordit të RTK-së – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Komisioni voton shkarkimin e Bordit të RTK-së

11:53 | 22 Qershor 2021

Komisioni për Buxhet ka rekomanduar shkarkimin e Bordit të RTK-së.

“Me 6 vota për, asnjë kundër, asnjë abstenim ky propozim i shkon Kuvendit me pikat e Komisionit”, ka thënë kryetarja e Komisionit Doarsa Kica Xhelili.

Deputetët e Vetëvendosjes që janë anëtarë në këtë Komision, kanë përkrahur rekomandimet e Komisionit për shkarkim.

Ndërkohë, deputetët e opozitës në këtë Komision, Mërgim Lushtaku dhe Agim Veliu, kanë qenë kundër këtij propozimi, duke thënë se anëtarët e Bordit të RTK-së, njëherë do të duhej të hetoheshin, e pastaj të iniciohej shkarkimi.

Ata kanë kritikuar deputetët e pozitës, se pas këtij shkarkimi, synojnë të emërojnë bord njëpartiak (VV).

Ndërsa fjalën e fundit për apo kundër këtij shkarkimi e ka Kuvendi i Kosovës.

Komento: