Kosova bëhet me ushtri, Serbia kërkon seancë të jashtëzakonshme të Këshillit të Sigurimit

14:08 | 14 Dhjetor 2018

Menjëherë pas votimit të Ushtrisë së Kosovws vjen edhe reagimi i ministrit të jashtëm të Serbisë, Ivica Daçiq.

Ai thotë se Serbia do të kërkojë sot një seancë urgjente të Këshillit të Sigurimit të OKB-s, për shkak se siç thotë Daçiq , me themeliin e Ushtrisë së Kosovës është bërë shkelja më e madhe e Rozolutës 1244 e këtij këshilli, përcjell ORAinfo.

Daçiq poashtu e quan si kërcënim të drejtpërdrejtë për paqen dhe stabilitetin në rajon dhe sigurinë e serbëve që jetojnë në Kosovë./ORAinfo/

Komento: