Kosovë-Shqipëri pa kufi, shumë qytetarë këtë fundjavë lëvizën lirshëm pa kontrolle – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Kosovë-Shqipëri pa kufi, shumë qytetarë këtë fundjavë lëvizën lirshëm pa kontrolle

19:42 | 02 Korrik 2022

Pasi që sezoni veror ka filluar, Shqipëria po “pushtohet” nga kosovarët.

Edhe këtë fundjavë qindra qytetarë të Kosovës që po hyjnë në territorin e Shqipërisë po lëvizin lirshëm pa kontrolle në pikat kufitare.

Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi, tha se aplikimi i këtij plani ka dhënë efekte të menjëhershme duke shtuar numrin e personave që zgjedhin të pushojnë në Shqipëri gjatë fundjavës.

Fundjava në pikën kufitare të Morinës në Kukës ka nisur me një fluks të lartë të qytetarëve të Kosovës dhe mjeteve që kanë hyrë në Shqipëri për pushime në bregdet.
Lëvizja pa kontrolle në kufi po zbatohet duke shmangur pritjet dhe radhët e gjata.

Komento: