Kryeministri Haradinaj thotë se 11 vjet më parë u vulos shtetësia dhe sovraniteti i Kosovës – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Kryeministri Haradinaj thotë se 11 vjet më parë u vulos shtetësia dhe sovraniteti i Kosovës

08:41 | 09 Prill 2019

Sot është 11 vjetori i themelimit të Kushtetutës së Kosovës.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se 11-vjet më parë është vulosur Kosova si shtet i pavarur dhe sovran.

Në 11-vjetorin e ratifikimit të Kushtetutës së Kosovës, Haradinaj, përmes një postimi në profilin e tij zyrtar në rrjetin social Facebook, ka shkruar se Kushtetuta e Kosovës është mburojë e të drejtave dhe lirive të njeriut dhe kulm i një shtëpie të përbashkët, të shqiptarëve dhe komuniteteve joshumicë.

Ja postimi i plotë i Haradinajt:

Qytetarët e Kosovës, kanë shkruar kapitujt e një Kushtetute moderne, me forcën e vullnetit të shprehur lirshëm, me të cilën normojnë të drejtat dhe obligimet në barazi.

Njëmbëdhjetë vjet më parë, përmes aktit më të lartë juridik-politik, u vulos Kosova si shtet i pavarur e sovran, një demokraci sovrane e shumë-etnike, e re në moshë, liberale në ide dhe Perëndimore në frymën e saj.

Kushtetuta e Kosovës është mburojë e të drejtave dhe lirive të njeriut dhe kulm i një shtëpie të përbashkët, të shqiptarëve dhe komuniteteve joshumicë, mbi parimet e lirisë, demokracisë dhe drejtësisë.

Urime Kosovë Dita e Kushtetutës!.

Komento: