Kryeministri në ceremoninë e varrimit të policit: Izet Demaj i ka dhënë Kosovës nder – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Kryeministri në ceremoninë e varrimit të policit: Izet Demaj i ka dhënë Kosovës nder

15:28 | 29 Dhjetor 2018

Sot është varrour polici që u privua nga jeta gjatë një shkëmbimi zjarri me një hajnin e bankës në Istog.

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se Demaj i ka dhënë Kosovës nder, jo vetëm si polic por edhe ushtar i lirisë.

“Është moment ndryshe, sa herë kemi ardhë këtu kemi folur për lavdi të ushtarëve. Policia është storie suksesi. Policia nuk e ka pasur të lehtë këto 20 vjet, ai për ta kthyer rendin ka qenë i sfiduar. Rasti i Demajt qe u detyrua me mbrojt ligjin është porosi që ne nuk guxojmë kurrë ta lëmë vetë policinë. Policia s’mund ta kryejë punën pa popullin. I madh, i vogël, jemi me familjen e Demajt. Nuk do të lejojë asnjëherë që rendin dhe ligjin ta marrin krimi nelët. Nuk guxojmë ta lejojmë”, ka thënë Haradinaj, raporton KTV-ja.

Ka thënë se Policia e Kosovës do të përkrahet gjithmonë.

“Lavdi veprës së policit hero, Izet Demaj”, tha tutje.

Ndërsa, Rashit Qalaj, Drejtori i Policisë së Kosovës, tha se sot nuk është ditë e zakonshme.

“Po ndahemi nga një koleg,prind, shok shumë i çmuar. Një person që dha shumë kontribut. Është e vështirë të gjejë fjalë një epror për policin e tij. Rënia e tij shfaq punën e Policisë që është e gatshme të përballet me sulmet që rrezikojnë sigurinë. Jeta e tij fizikisht ndaloi për shkak të punës, por ideali i tij do të jetësohet. Demaj tani do të jetë pjesë e atyre që kryejnë misionin e policisë”, është shprehur Qalaj.

Komento: