Kurti i përgjigjet Simiqit: Qeveria jonë nuk është anti-serbe – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Kurti i përgjigjet Simiqit: Qeveria jonë nuk është anti-serbe

15:52 | 15 Janar 2022

Kurti i përgjigjet Listës Serbe.

Kryeministri Albin Kurti, ka thënë se Qeveria që ai drejton nuk është anti-serbe.

Këtë deklaratë Kurti e ka bërë në seancën e jashtëzakonshme për referendumin, si kundërpërgjigje ndaj deklaratës së shefit të Grupit Parlamentar të Listës Serbë, Igor Simiq, i cili tha se po veprohet kundër serbëve.

“Qeveria jonë nuk është anti-serbe, ne kemi një ministër nga komuniteti serb, madje është kryetari i Listës Serbe, pastaj kemi edhe zëvendësministra e këshilltar. Luftimi i krimit dhe korrupsionit nuk njeh etni, dhe policët kur e luftojnë atë nuk zbatojnë urdhra të Qeverisë por të Prokurorisë. Prandaj edhe luftimi i krimit e korrupsionit që bëhet në Kosovë nuk bëhet duke pasur parasysh përkatësinë kombëtare të atyre që janë të dyshuar si të korruptuar e kriminelë. Është Serbia ajo që është kundër Kosovës dhe përpjekjeve tona për progres ekonomik e për avancim në agjendën evropianë e euro-atlantike”, ka deklaruar Kurti.

Ai po ashtu ka sqaruar për opozitën arsyet pse është thirr seancë e jashtëzakonshme për referendumin serb në Kosovë.

Kurti ka thënë se nuk ka pasur mundësi që të diskutohet kjo çështje në seancë të zakonshme pasi ende nuk ka filluar sesioni pranveror i Kuvendit.

Sipas tij, do të ishte gabim të mos diskutohej kjo çështje në Kuvend.

“Po të ishte seancë e zakonshme, me siguri se do të diskutohej kjo temë mirëpo seancë e jashtëzakonshme është meqë nuk ishte e mundshme të ishte seancë e zakonshme, pasi nuk ka filluar ende sesioni pranveror, andaj është seancë e jashtëzakonshme. Nuk ka vendbanim nuk ka lagje e shtëpi që nuk diskutohet kjo temë. Është gabim të mos diskutohet në Kuvendin e Repoublikës”, ka thënë Kurti, si përgjigje ndaj partive opozitare të cilat kritikuan mbajtjen e seancës për këtë qëllim.

Komento: