Ky është hero i QKUK-së, e shpëtoi klinikën e bebeve nga djegia

17:03 | 10 Dhjetor 2018

Mjeku hero i Klinikës së Neonatologjisë në QKUK-së, e shpëtoi klinikën e bebeve nga zjarri.

Kjo klinikë për pak sa nuk u përfshi nga një zjarr i madh gjatë muajit të kaluar.
Por fatmirësisht intervenimi i shpejt i stafit të klinikës ka shpëtuar dhjetëra foshnje nga kërcënimi i përhapjes së flakëve.

Drejtori i Klinikës së Neonatologjisë e cila ndodhet në objektin e njëjtë me Klinikën e Gjinekologjisë, Dr. Xhevdet Gojnovci, ka treguar se si ka ndodhur ngjarja, shkruan Gazeta Shneta.

Gojnovci ka thënë se më datën 16 nëntor në ora 8 e 15 të mëngjesit është lajmëruar nga stafi se ka rënë zjarr në pjesën e jashtme të klinikës. “Menjëherë i kemi marr aparatet për shuarjen e flakëve dhe kemi arritur që ta lokalizojmë zjarrin”, ka deklaruar Gojnovci.

Ai ka thënë se nuk e dinë burimin se çka e shkaktoi zjarrin, por ka dyshime se mund të ketë ndodhur nga ndonjë pakujdesi ose rryma. “Nuk e dimë shkakun, por e dimë se zjarri mund të kishte qenë katastrofal duke pas parasyshë sasinë e oksigjenit që e kemi në klinikë, si dhe numrin e foshnjave që trajtohen këtu. Fatmirësisht asnjë nga këto nuk kanë ndodhur”, ka deklaruar Gojnovci.

Komento: