Ky është klubi “mbret” që fiton milionat nga shitja e biletave

16:15 | 05 Mars 2019

Të ardhurat e stadiumit përfaqësojnë një burim të madh të ardhurash për klubet e futbollit në të gjithë Evropën, sidomos klubet më të mëdha që luftojnë për tituj çdo vit.

Miliona dhe miliona mund të fitohen gjatë ndeshjeve, veçanërisht në ndeshjet më të mëdha, si El Clasico në Spanjë ose Derby della Madonnina në Itali përcjell ORAinfo.

Në renditjen e të ardhurave të stadiumit për sezonin e kaluar të hartuar nga Deloitte, Barcelona dhe Real Madrid dominuan, me Manchester United pas tyre.

Renditja zbuloi një dominim të madh të stadiumeve angleze, ndërsa italianët mbetën disi prapa rivalëve të tyre.

Katër klubet italiane arritën në 20 she, por me numra të ndryshëm krahasuar me klubet më të mira evropiane nga garat e tjera, siç u theksua më lart.

Juventusi u rendit i trembëdhjeti, ndërsa AC Milan bëri më mirë se Inter në San Siro. Roma, në ndërkohë, përshtaten mes dy palëve milaneze./ORAinfo/

Komento: