Lajm i keq: Rriten çmimet e frutave dhe perimeve – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Lajm i keq: Rriten çmimet e frutave dhe perimeve

17:48 | 22 Dhjetor 2018

Duket se festat e fundvitit nuk do të jenë shumë të këndshme për qytetarët, pasi që janë rritur ҫmimet e produkteve ushqimore.

Pavarësisht kontrolleve rutinë nga specialistët e Agjencisë së Mbrojtjes së Konsumatorit, duket se nuk kanë munguar abuzimet në këto ditë festash.

Në një vëzhgim të bërë nga Scan në disa prej tregjeve në kryeqytet rezulton se çmimet e frutave dhe perimeve gjatë dhjetorit janë rritur me 20 deri në 30 lekë.

Lidhur me këtë rritje të çmimeve qytetarët ndahen në mendime, për pensionistët janë të papërballueshme.

Por ka edhe nga ata qytetarë të cilët mendojnë se çmimet nuk janë të larta.

Në vendin tonë kryesisht për festa, ndryshe nga vendet e tjera, është bërë traditë rritja e çmimeve në mënyrë abuzive.

Komento: