LAJMI I FUNDIT: Ambasada e SHBA-së kërkon pezullimin e taksës për Serbinë dhe Bosnjën – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

LAJMI I FUNDIT: Ambasada e SHBA-së kërkon pezullimin e taksës për Serbinë dhe Bosnjën

14:26 | 25 Janar 2019

Janë bërë dy muaj që kur Kosova ka vendosur taksë 100% ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnje Hercegovinës.

Por ndaj kësaj takse ka reaguar disa herë edhe SHBA.

E sot Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë kërkuar pezullim të taksës për produktet e Serbisë dhe Bosnjës.

Në një deklarate për media, thuhet se pezullimi i menjëhershëm i taksës është masë e nevojshme për të rikëmbur dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Derisa, theksojnë se SHBA-të mbështesin dialogun të udhëhequr nga BE.

Deklarata e plotë e Ambasadës së SHBA-së në Prishtinë:

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin plotësisht Dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të udhëhequr nga Bashkimi Evropian.

Një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe me dobishmëri të ndërsjellë është në interesin strategjik të Shteteve të Bashkuara. Siç komunikoi Presidenti Trump në letrën e tij Presidentit Thaçi: “Ju nxis juve dhe udhëheqësve të Kosovës që të shfrytëzoni këtë moment unik, të flisni me zë të unifikuar gjatë bisedimeve të paqës, dhe që të përmbaheni nga veprimet që mund ta bëjnë më të vështirë arritjen e një marrëveshjeje”.

Disa komentatorë dhe politikanë sygjeruan që statusi i Kosovës si shtet i pavarur dhe sovran, dhe afërsisht i rreshtuar me Shtetet e Bashkuara, do ta mbrojnë atë nga gjitha pasojat e vendimeve të tij në arenën ndërkombëtare. Ne këshillojmë kundër të supozuarit se Kosova apo cilido mik tjetër i Shteteve të Bashkuara mund të ndërmarrë veprime që janë kundër interesave tona strategjike pa u ballafaquar me pasojat për marrëdhënien tonë bilaterale.

Thërrasim hisedarët nga Kosova dhe tjerët nga rajoni që të tregojnë përkushtim ndaj normalizimit; paqës dhe stabilitetit rajonal; dhe ndaj lëvizjes nëpër shtegun drejtë integrimit evropian. Ne ritheksojmë pikëpamjen tonë se një pezullim i menjëhershëm i tarifës në importet nga Serbia dhe Bosnia është një masë e nevojshme për të rimëkëmbur momentumin në procesin e Dialogut. Presim edhe nga hisedarët tjerë të ndërmarrin masat e tyre konstruktive.

Sikurse ka treguar edhe historia e re, Kosova është e suksesshme kur bashkohet nga brenda dhe hyn në partneritet me Shtetet e Bashkuara dhe BE-në. Ne inkurajojmë të gjitha partitë politike që të kontribuojnë në mënyrë konstruktive në këtë proces. Veprimet që minojnë Dialogun, pengesat nga anash, dhe refuzimi për të pezulluar tarifat – gjitha këto shkojnë kundër interesave të SHBA-ve. Ajo çka është e nevojshme tani është një lidership i guximshëm për të promovuar qëllimet tona të përbashkëta. Kjo është ajo që na ndihmon neve për të mbajtur një marrëdhënie të fortë bilaterale.

Komento: