Lajmi i fundit: Tërmet i fuqishëm – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Lajmi i fundit: Tërmet i fuqishëm

21:35 | 14 Shkurt 2020

Një tërmet një fuqishëm ka ndodhur në Greqi.

Një tërmet me një magnitudë prej 4,8 ka tronditur ishujt e Greqisë në juglindje të Detit Egje.

Asnjë vdekje ose dëme materiale nuk u raportua nga zyrtarët të premten.

Instituti Sizmik i Universitetit të Athinës tha që tërmeti nënujor pati një epiqendër 39 km në veriperëndim të Karpathos dhe ndodhi menjëherë pas orës 6 të mëngjesit, me kohën lokale.

Karpathos shtrihet midis ishujve turistikë popullorë të Rodos dhe Kretës në një pjesë të prirur nga tërmetet në Greqi, e cila është një nga zonat më aktive në botë sizmike.

Por, ndërsa tërmetet janë të zakonshme në Greqi, vdekjet dhe dëmtimet e mëdha janë të rralla.

Muajin e kaluar, një tërmet me madhësi 6.8 ballë goditi Turqinë fqinje, duke vrarë 41 njerëz dhe plagosur 1600.

Komento: