Leo Messi gati për të thyer një rekord të madh

22:07 | 27 Dhjetor 2018

Leo Messi pritet që ta thyej një rekord shumë të madh.

Ronaldinho kishte bërë asistin e parë të golit debutues të Messi kundër Albacete. Asi argjentinas ka dy objektiva për vitin 2019: fitimin e Ligës së Kampionëve dhe Topit të Artë

Lionel Messi është ai tipi i lojtarit që ka një objektiv çdo sezon. Ai është duke kaluar pushimet e Krishtlindjeve me familjen e tij në Atdhe në Rosario por viti 2019 është premtues se do të jetë shumë i frutshëm për argjentinasin.

Messi shënoi kundër Celtas në ndeshjen e fundit më 22 dhjetor, që e lënë atë vetëm dy gola larg shënimit të 400 golave në La Liga-e cila gjë e bën atë si golashënuesin më të mirë te të gjitha golave, derisa ai ende është aktiv (golashënuesi më i afërt është Aritz Aduriz që ka shënuar 155 gola për Athletic Club). Kur La Liga fillon më gjashtë janar, Messi ka mundësinë e parë që të shënoi golat e radhës kundër Getafes, një ndeshje që Barcelona e luan në udhëtim.

Këta janë golashënuesit më të mirë në La Liga

Prej që ai e theu rekordin e Telmo Zarra që ishte shënuar 50 vite më parë më 22 nëntor 2014 me het-trikun kundër Sevillas, Messi nuk ka treguar shënja lodhje për të shënuar gola. Sot, ai ka mbi emrin e tij 298 gola në LaLiga-87 gola para Cristiano Ronaldos që tani shënon në Serie A. I vetmi lojtar që është ende aktiv në La Liga dhe që janë në top 30 golashënuesit më të mirë, është Aduriz (155) dhe Karim Benzema (132).

Arritje e jashtëzakonshme

Pasi që ai të shënon dy gola në ligë, e cila gjë është e paevitueshme se do ta bëj, do të bëhet njëri nga shtatë lojtarët që ka shënuar 400 gola në top ligat e Europës. Ai do ti bashkohet një grupi elitar që përfshinë; Imre Schlosser, Jimmy McGrory, Cristiano dhe Uëe Seele, por ai ende është larg për ti zënë dy lojtarë që kanë shënuar mbi 500 gola-Josep Bican dhe Ferenc Puskas.

Komento: