Li – Berluskoni, vjen lajmi i papritur

23:37 | 23 Janar 2019

Milani është klubi evropian me më pak rritje në të ardhurat gjatë 10 viteve të fundit, vetëm 2% në krahasim me Interin me 66.7%, raporton Calcio e Finanza përcjell ORAinfo.

Faqja e internetit që fokusohet tërësisht në aspektet financiare të sportit llogarit rritjen e të ardhurave nga 2008 në 2018, duke gjetur disa rezultate intriguese.

Gjatë viteve të mbylljes së mbretërimit të Silvio Berluskonit dhe gjatë periudhës së diskutueshme Yonghong Li, të ardhurat e Milanit qëndruan praktikisht të pandryshuara.

Ai shkoi nga 209.5 milionë euro në dhjetor 2008 në 213.7 milionë euro në qershor 2018, një rritje prej vetëm 2% me një rritje vjetore prej 0.18%.

Në krahasim, rivalët e qytetit Inter rritën të ardhurat e tyre me 66.7% gjatë të njëjtës periudhë, duke shkuar nga 172.9 milion euro në 2008 në 288.2 milion euro një dekadë më vonë.

Më e rëndësishmja, rritja e të ardhurave u shfaq pas 2017 me ndikimin e pronarëve të rinj Suning.

Juventusi shquhet duke marrë të ardhurat e tyre nga 167.5 milionë euro më pak se Milan në vitin 2008, në 402.3 milionë euro në vitin 2018, kryesisht të nxitur nga stadiumi i tyre dhe zgjatimi i Ligës së Kampionëve./ORAinfo/

Komento: