Lojtari i njohur shpreson se Xhaka s’do të dënohet për veprimet ndaj Serbisë – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Lojtari i njohur shpreson se Xhaka s’do të dënohet për veprimet ndaj Serbisë

22:49 | 04 Dhjetor 2022

Ish-lojtari i Arsenalit shpreson se Xhaka s’do të dënohet për veprimet ndaj Serbisë.

Per Mertesacker shpreson që Granit Xhaka të mos dënohet për veprimet e tij në ndeshjen e Zvicrës kundër Serbisë.

Ndeshja e Granit Xhakës me Zvicrën kundër Serbisë të premten shkoi shumë mirë.

Zvicra fitoi ndeshjen, ata kaluan në fazën eliminatore dhe Xhaka mori çmimin Lojtari i Ndeshjes, transmeton Klankosova.tv.

Por pati pak polemika rreth shfaqjes së Xhakës. Në një incident, mesfushori i Arsenalit përfundoi në një përplasje me disa lojtarë të Serbisë, pasi u përpoq të fitonte një top pranë portës kundërshtare.

Në një rast tjetër, Xhaka ka bërë një gjest të vrazhdë ndaj pankinës serbe dhe duket se ka bërtitur disa fjalë në drejtim të tyre, duke shkaktuar pak bujë.

Menaxheri i akademisë së Arsenalit, Per Mertesacker diskutoi incidentet më pas, duke sugjeruar se Xhaka po rrezikonte masa disiplinore.

“Kishte paksa shumë emocione në lojë për zviceranët”, tha Mertesacker.

“Me siguri do të ketë edhe një pasojë të asaj që keni parë. Aty po ndodhte shumë. Ne gjithashtu menduam se ai ishte pjekur përmes mësimeve që ngjalli kjo ndeshje e fundit (në 2018). Këto janë gjeste provokuese. Ndoshta ka pasur edhe një shkëmbim verbal. Kjo më pas çoi në një grumbullim”.

“Nëse komisioni disiplinor e shikon, mund të ketë akoma penalitete më pas. Xhaka ka kaluar shumë. Natyrisht kjo e bëri atë lojtarin që është. Megjithatë, shpresohet se ai dhe skuadra nuk do të dëmtohen nga një veprim i tillë”.

“Zvicra është në fazën e 16-të për herë të tretë radhazi. Ata duan të ecin përpara tani, të shkojnë një hap më tej. Dhe për këtë kanë nevojë edhe për Granit Xhakën”.

Komento: