Marrëveshja për drejtësi, sot janë bërë katër vite që nga nënshkrimi i saj – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Marrëveshja për drejtësi, sot janë bërë katër vite që nga nënshkrimi i saj

09:33 | 10 Shkurt 2019

Katër vite më parë është bërë nënshkrimi i marrëveshjes për drejtësi në mes Prishtinës dhe Beogradit.

Kryeministri i atëhershëm i Kosovës, Isa Mustafa dhe ai serb Aleksandër Vuçiq, kishin arritur që të nënshkruanin marrëveshjen për drejtësi.

Marrëveshja ishte arritur rreth orës 2 pas mesnatës, kështu kishte njoftuar ndërmjetësuesja Federica Mogherini.

“Rezultat i mrekullueshëm në rifillimin e dialogut Beograd – Prishtinë! Faleminderit të dyja palëve”, kishte shkruar ajo në Twitter.

Pas takimit ish kryeministri Mustafa kishte thënë se marrëveshja mundëson funksionimin e sistemit unik të drejtësisë në Kosovë.

I pyetur nëse ishin diskutuar tema të tjera në dialog, Mustafa kishte deklaruar se nuk ka pasur kohë për të tilla.

Komento: