Marrëveshja për hekurudhat me Kosovën, Vuçiq: Nuk ishte e lehtë – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Marrëveshja për hekurudhat me Kosovën, Vuçiq: Nuk ishte e lehtë

10:27 | 14 Shkurt 2020

Kosova dhe Serbia kanë nënshkruar sot në Munih marrëveshjen për hekurudhat dhe autostradat.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka folur pas marrëveshjes për hekurudhat dhe autostradat mes Kosovës dhe Serbisë.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka mirëpritur marrëveshjen e arritur sot për hekurudhat dhe autostradat mes Kosovës dhe Serbisë.

Ai ka falënderuar angazhimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës duke thënë se marrëveshja tani do të jetë një tjetër hap drejt stabilizimit të rajonit, transmeton lajmi.

“Dua t’i falënderohem presidentit Trump dhe të dërguarit special Grenell për interesimin e tyre për të arritur një zgjidhje për rajonin. Po ashtu, ky është një lajm i mirë për lëvizjen e lirë të mallrave”, deklaroi Vuçiq para gazetarëve.

“Nuk ka qenë e lehtë andaj jam i lumtur kur e shoh arritjen që kemi bërë sot falë jush zotëri Grenell. Mendoj se ky është një hap drejt stabilizimit të rajonit”, shtoi ai.

Komento: