Mashtrimi me viza, arrestohen tre persona – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Mashtrimi me viza, arrestohen tre persona

17:10 | 28 Janar 2019

Janë arrestuar tre persona për mashtrim me viza.

Policia e Kosovës ka arrestuar tre persona nën dyshimin se kanë marrë mijëra euro duke i mashtruar viktimat se do t’ua rregullojnë vizat e punës për vende të Bashkimit Evropian.

Siç thuhet në njoftimin e PK-së, të arrestuar janë:

N. Lepaja, mashkull, 29 vjeç, shtetas i Republikës së Kosovës

K. Lepaja, mashkull, 29 vjeç, shtetas i Republikës së Kosovës

V. Behrami, mashkull, 40 vjeç, shtetas i Republikës së Kosovës

Po ashtu në njoftim thuhet se, tre të arrestuarit dyshohet të jenë implikuar në veprën e mashtrimit, duke marrë nga viktimat shuma të ndryshme parash (mijëra euro), duke u premtuar viktimave se do t’ua rregullojnë vizat e punës për vende të Bashkimit Evropian.

“Mbështetur në rezultate e para të hetimit është ngritur dyshimi i arsyeshëm se ky mashtrim ka ndodhur në vazhdimësi për një periudhë të gjatë kohore dhe dyshohet se numri i personave të mashtruar nga ta arrin mbi 8 qytetarë të ndryshëm të cilët nuk kanë raportuar se janë mashtruar nga po njëjtit persona”, thuhet në njoftimin e Policisë.

Pas arrestimit dhe marrjes së autorizimit nga ana e prokurorit, personat e dyshuar janë dërguar në qendrën rajonale të paraburgimit në Prishtinë, ku aktualisht hetuesit po kryejnë të gjitha veprimet e nevojshme hetimore e procedurale para se rasti të dërgohet në gjykatë.

Policia ka ftuar të gjithë ata që janë viktima nga këto mashtrime të paraqiten në stacionin më të afërt policor për denoncim.

Komento: