Mbyllen 80 minatorë të Trepçës e 32 të Artanës – nuk i morën pagat – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Mbyllen 80 minatorë të Trepçës e 32 të Artanës – nuk i morën pagat

10:23 | 19 Nëntor 2020

Ngujohen 80 minatorë të Trepçës e 32 të Artanës – nuk i morën pagat.

Mbi 80 minatorë të Trepçës janë ngujuar në horizontin e 10-të të minierës së Trepçës në Stantërg.

Por jo vetëm këta. Në shenjë proteste për mos-marrjen e pagave, janë edhe minatorët e Artanës të cilët nuk kanë zhvilluar punën që prej dje dhe janë ngujuar poshtë minierës. Informacionet e fundit thonë se janë 32 minatorë tek Miniera e Artanës, të cilët po qëndrojnë të ngujuar.

I kontaktuar nga lajmi.net, nënkryetari i Novobërdës, Bajrush Ymeri ka deklaruar se tashmë kanë pranuar informatën se minatorët e Artanës e ndërrimit të tretë mbrëmë dhe ndërrimi i parë sot nuk kanë hyrë fare në minierë, në shenjë proteste.

“Sapo morëm informatën prej minierës se minatorët e Artanës, ndërrimi i tretë mbrëmë dhe ndërrimi i parë sot nuk kanë hy fare në minierë pra s’kanë startu fare punën”, tha ai.

Ymeri tutje shtoi se të njëjtit s’kanë hy fare në galerinë e minierës si shenjë pakënaqësie për shkak të mos-marrjes së pagave.

“Pra në shenjë revolte, minatorët s’kanë fillu fare punën”, shtoi ai.

Ndryshe ditë më parë Qeveria e Kosovës bëri të ditur se kanë ndarë 1.1 milion euro për Trepçën.

Komento: