Mediat serbe tregojnë se në takimin e Berlinit do të vendoset për dialogun Kosovë-Serbi – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Mediat serbe tregojnë se në takimin e Berlinit do të vendoset për dialogun Kosovë-Serbi

10:05 | 22 Prill 2019

Ende nuk dihet saktë se kur do të rifillojë dialogu Kosovë-Serbi.

Në takimin e 29 prillit në Berlin, përfaqësuesit kosovarë dhe ata serb do të takohen ndërmjet vete.

Por, sipas mediave serbe, ky takim do të krijojë një kuadër për rifillimin e negociatave si dhe do të dihet data se kur do të mund të vazhdojë dialogu Kosovë-Serbi.

Në këtë takim të pranishëm do të jenë: presidenti kosovar, Hashim Thaçi, kryeministri Ramush Haradinaj, presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, kryeministrja Ana Brnabiq si dhe përfaqësues të shumtë të huaj, transmeton Indeksonline.

Sipas raportimeve të para u tha se në këtë takim për Ballkanin Perëndimor nën organizmin e Kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel dhe presidentit francez, Emmanuel Macron, një nga temat kryesore do të jetë dialogu në mes Prishtinës dhe Beogradit.

Komento: