Merkel më 15 korrik do të vizitojë Shtëpinë e Bardhë – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Merkel më 15 korrik do të vizitojë Shtëpinë e Bardhë

15:15 | 11 Qershor 2021

Shtëpia e Bardhë njoftoi të premten se presidenti amerikanJoe Biden, do të presë kancelaren gjermane Angela Merkel për bisedime, më 15 korrik.

“Vizita e saj e parë shtetërore do të afirmojë lidhjet e thella bilaterale midis Shteteve të Bashkuara dhe Gjermanisë”, tha sekretari i shtypit të Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

Qëllimet e tyre të përbashkëta përfshijnë përfundimin e pandemisë Covid-19 dhe ngadalësimin e ndryshimit të klimës, raporton DW, transmeton Klankosova.

“Biden dhe Merkel do të promovojnë prosperitetin ekonomik dhe sigurinë ndërkombëtare bazuar në vlerat e tyre të përbashkëta demokratike,”tha Psaki.

Komento: