Mësoni, kjo është arsyeja pse Shaqiri po shkëlqen në fanellën e Liverpoolit

20:12 | 14 Dhjetor 2018

Ylli i Liverpoolit, Xherdan Shaqiri ka shkëlqyer këtë sezon sepse ai më në fund ka gjetur qëndrueshmëri në lojën e tij.

Ky është mendimi i ish-mbrojtësit të Chelsea , Jason Cundy përcjell ORAinfo.

Shaqiri u bashkua me Reds në verë për £ 13milionë nga Stoke ekip në të cilin kaloi sezonin e kaluar.

Shumë prisnin që ylli kosovar të luante një rol të vogël për shkak të numrit të talenteve në skuadrën e Jurgen Klopp, por kjo nuk nodhi,

Dhe pasi luajti një pjesë të lojës në hapjen e tij dy muaj në Anfield, ai ka filluar katër ndeshjet e fundit të Premier Ligës, duke shënuar dy herë.

“Shaqiri ka ardhur dhe ka bërë shumë më mirë se ajo që mendova se do të ishte”, ka thënë Cundy.

Shaqiri nuk shkëlqeu në fanellën derisa ishte në Stoke, duke luajtur në një front tre së bashku me Marko Arnautovic dhe Bojan Krcic kryesisht.

“Shaqiri ka ardhur dhe ka bërë shumë më mirë ngase mendnim,” tha Cundy.

“Unë nuk mendoj se ai ishte një lojtar i madh. Mendova se ishte një lojtar skuadre, por ai erdhi dhe e ngriti lojën e tij.

“Ne po shohim Shaqirin më të mirë që e kam parë në futbollin anglez dhe kjo përfshin disa nga gjërat që ai bëri në Stoke kur ai dhe Marko Arnautoviq ishin në zjarr, por kjo ishte në kundërshtim.

“Tani ai ka një qëndrueshmëri në lidhje me lojën e tij”, ka thënë Cundy.

Klopp ka reinventuar sulmin e tij në javët e fundit pas promovimit të Shaqirit për skuadrën e parë./ORAinfo/

Komento: