Mike Pence: “Historia do ta mbajë Donald Trumpin përgjegjës” për 6 janarin – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Mike Pence: “Historia do ta mbajë Donald Trumpin përgjegjës” për 6 janarin

09:24 | 12 Mars 2023

“Historia do ta mbajë Donald Trumpin përgjegjës” për 6 janarin, thotë Pence.

Ish-zëvendëspresidenti i SHBA-së, Mike Pence, bëri qortimin e tij më të fuqishëm deri më sot për shefin e tij të dikurshëm, Donald Trump, të shtunën, duke thënë se historia do ta mbajë atë përgjegjës për rolin e tij në sulmin e 6 janarit 2021 në Kapitolin e SHBA-së.

Pence ishte në Kapitol kur mijëra mbështetës të Trump shkelën ndërtesën në një përpjekje për të ndaluar Kongresin nga certifikimi i rezultateve të zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020, të cilat Trump i humbi nga Joe Biden.

Meqenëse zëvendëspresidenti ka rolin kushtetues të presidentit të Senatit, Pence po kryesonte atë që kishte qenë gjithmonë detyra ceremoniale e miratimit të votave të Kolegjit Zgjedhor për të zgjedhur presidentin dhe zëvendëspresidentin.
Gjatë gjithë rrethimit, Trump dërgoi disa postime në Twitter, një duke u bërë thirrje republikanëve të “luftojnë” dhe të tjerët duke bërë pretendime të rreme për mashtrim të votuesve. Ai gjithashtu kritikoi Pence për vërtetimin e rezultateve.

“Presidenti Trump e kishte gabim” iu tha Pence gazetarëve të mbledhur dhe të ftuarve të tyre në darkën Gridiron, një ngjarje vjetore me kravata të bardha në Uashington, D.C.

“Nuk kisha të drejtë të përmbysja zgjedhjet dhe fjalët e tij të pamatura rrezikuan familjen time dhe të gjithë në Kapitol atë ditë dhe e di që historia do t’i kërkojë llogari Donald Trumpit, raporton Reuters.

Pence, i cili po konsideron një kandidim për nominimin republikan për zgjedhjet presidenciale të 2024-ës, u dërgua në siguri nga forcat e rendit gjatë sulmit.

Ai ka kritikuar ashpër sjelljen e Trump në intervistat e fundit në media dhe në një kujtim të publikuar në nëntor, ai e akuzoi Trumpin se po rrezikonte familjen e tij.

Megjithatë, komentet e Pence të shtunën ishin më të theksuarat e tij deri më sot.

“Ajo që ndodhi atë ditë ishte një turp,” tha ai. “Dhe tallet me mirësjelljen ta portretizosh atë në një mënyrë tjetër. Për sa kohë që unë jetoj, nuk do t’i zvogëloj kurrë lëndimet e marra, jetët e humbura ose heroizmin e zbatimit të ligjit në atë ditë tragjike.”

Një zëdhënës i Trump nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment jashtë orarit të punës.

Marrëdhënia e Pence me Trumpin ka qenë komplekse që kur të dy u larguan nga detyra. Ai kishte kritikuar sjelljen e ish-presidentit, por u përmbajt nga qortimet më të ashpra të Trumpit. Ai gjithashtu nuk pranoi të bashkëpunonte me komitetin e Dhomës së Përfaqësuesve që hetonte sulmin në Kapitol, duke e përshkruar punën e bërë nga trupi kryesisht demokratik si partizane.

Komentet e ish-zëvendëspresidentit të shtunën tregojnë se ai është i gatshëm të distancohet më fuqishëm nga Trumpi ndërsa fushata e 2024 nxehet – edhe nëse kjo do të thotë të largojë miliona votues republikanë ende besnikë ndaj ish-presidentit.
Vërejtjet e tij erdhën vetëm disa ditë pasi prezantuesi konservator i televizionit Tucker Carlson transmetoi pamjet e sigurisë të sulmit në Kapitol, duke pretenduar se shumë nga protestuesit ishin “të rregullt”.

Komento: