Milaim Zeka ‘godet’ drejtuesit e SBASHK-ut, ju thotë se greva e tyre… – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Milaim Zeka ‘godet’ drejtuesit e SBASHK-ut, ju thotë se greva e tyre…

11:33 | 30 Janar 2019

Greva në arsim ka hyrë në javën e tretë.

Deputeti i NISMA-s, Milaim Zeka në fjalimin e tij në seancën e Kuvendit i ka bërë thirrje punëtorëve të arsimit t’i rikthehen punës.

Zeka ka thënë se deputetët po e shpalosin interesin e tyre personal, dhe se Kosova nuk ka qenë asnjëherë në krizë më të madhe se tani, raporton lajmi.net.

“Disa deputetë në mënyrë lakuriq po e demonstrojnë interesin e tyre personal. Në kohën kur Kosova kurr nuk ka qenë në krizë më të madhe për shkakun e të gjithë neve sepse nuk kemi aprovuar ligje dhe nuk kemi përmush arsyetimin se pse jemi deputetë”, ka thënë ai.

“E mora fjalën për t’iu bërë thirrje të gjithë punëtorëve të arsimit të kthehen në vendin e tyrë të punës dhe mos të dëgjojnë deputetë të cilët i hudhin benzinë zjarrit dhe rrejnë publikisht për disa vota të mjera”, shtoi ai.

Duke e quajtur grevë politike, Zeka tha se pagat e mësimdhënësve janë rritur me Ligjin e Ri.

“Në situatën aktuale, secila parti do të refuzonte ta merrte pushtetin. Në emrin e nënave u bëj thirrje punëtorëve të arsimit, po bëni grevë politike dhe pa arsye sepse rrogat i keni të rritur me ligjin e pagave”, përfundoi Zeka.

Kujtojmë se greva në arsim tashmë ka hyrë në javën e tretë, teksa SBASHK-u ka refuzuar ofertat e mëhershme të Qeverisë.

Komento: