Milan duhej të fitonte, zbulohet arsyeja pse – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Milan duhej të fitonte, zbulohet arsyeja pse

22:48 | 03 Shkurt 2019

Romët dhe AC Milan në ndeshjen e madhe të fundjavës në Serie A italiane janë ndarë baraz.

Por, të dy ekipet italiane kanë pasur statistika intersante që janë më shumë në favor të rossonerëve përcjell ORAinfo.

– Milan ka fituar dy ndeshjet e fundit të Serie A kundër Romës: herën e fundit kuqezinjtë fituan tre kundër Giallorossi u kthyen në 1996.

– Barazimi i fundit mes Romës dhe Milanit erdhi në janar 2016: që atëherë katër fitore për Giallorossi dhe dy për rossonerët.
– Në pesë ndeshjet e fundit në mes të Romës dhe Milanit në Olimpico, nuk ka pasur më shumë se dy gola të shënuara: dy fitore për Giallorossi, dy barazime dhe një fitore për Rossonerët.

– Për herë të parë në Serie A këtë sezon, Romët kanë kaluar katër ndeshje të pamposhtura (W3 D1), duke shënuar së paku dy gola në secilën nga këto lojëra.

– Milan ka pranuar golat më pak në Serie A që nga fillimi i dhjetorit (vetëm tre në tetë ndeshje).

– Roma kanë shënuar golat më të parë në Serie A këtë sezon (21), ndërsa Milan kanë pranuar vetëm pesë gola në 45 minutat e hapura – vetëm Interi me tre kanë më pak.

– Roma kanë pesë lojtarë të ndryshëm të lindur pas 1/1/1996 në Serie A këtë sezon – në Leaguesin e Top 5 Evropian vetëm Leipzig dhe Borussia Dortmund kanë më shumë (të gjashtë).

– Patrick Cutrone ka shënuar në dy ndeshjet e tij të fundit kundër Romës: ata janë e vetmja skuadër kundër të cilës sulmuesi i Milanit ka shënuar në më shumë se një ndeshje.

– Krzysztof Piatek shënoi në secilën prej paraqitjeve të tij në Olimpico, në gjysmën e parë të sezonit, kundër Lazios dhe Romës.

– Edin Dzeko shënoi një grushtim në ndeshjen e fundit të Serie A kundër Atalanta – ai nuk ka shënuar në dy ndeshje të njëpasnjëshme të Serie A që nga tetori 2017./ORAinfo/

Komento: