Milan merr lajmin e MADH, ja propozimi i fundit nga UEFA – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Milan merr lajmin e MADH, ja propozimi i fundit nga UEFA

13:48 | 08 Shkurt 2019

UEFA do të modifikojë financimin ‘Fair Play’ duke i dhënë më shumë liri klubeve për transferimet.

Konfirmimi i ndryshimit erdhi dje në Romë nga presidenti i Uefa, Aleksandar Ceferin.

La Repubblica raporton se shefi i UEFA-s, Aleksandar Ceferin dje donte të sqaronte se masa e tij e parë do të ishte “Reformimi i Panairit Financiar për të krijuar një ekuilibër të ri në Evropë. Çdo klub duhet të jetë i lirë të lëshojë potencialin e saj”.

Në të vërtetë, propozimi i Ceferinit është të garantojë më shumë liri për transferimet në klubet sipas marrëveshjes së shlyerjes, në mënyrë që të provojnë se kanë burime të disponueshme dhe jo borxhe, përcjell ORAinfo.

Kjo do të jetë e dobishme për UEFA-n për të sjellë fonde të reja në futboll në sajë të futjes së kapitalit të freskët nga pronat.

Ndër klubet që me së shumit është i interesuar të ndodhin këto ndryshime është Milan.
Fondi Elliott ka treguar në mënyrë të përsëritur vullnetin e saj për të investuar në treg në mënyrë që të forcojë ekipin.

Megjithatë, lëvizjet e Rossonerëve gjithmonë kanë qenë të kufizuara nga rregullorja aktuale e ‘Fair Play’.

Në vitet e fundit, Panairi Financiar gjithashtu ngadalësoi grupin Suning, i detyruar të futë para në klubin e Nerazzurrit përmes huave që megjithatë ndikuan negativisht në detyrimet e klubit. /ORAinfo/

Komento: