Milan në krizë të madhe nëse nuk kualifikohet në Ligën e Kampionëve

10:08 | 09 Maj 2019

Kualifikimi për Ligën e Kampionëve është një pellg i rëndësishëm për menaxhimin e Milanit.

Pavarësisht nga fjalët e drejtuesve të klubit në fillim të vitit, klubi i Rossonerëve do të duhet të mbyllë buxhetin e tyre më 30 qershor dhe pa të ardhura nga UEFA nga kualifikimi në Ligën e Kampionëve, do të jetë një fushatë shumë e kufizuar e tregut të transferimeve.

Një balancë negativ i ngarkuar nga menaxhimi i Yonghong Li dhe i cili, pavarësisht nga disa injeksione të likuiditetit nga Elliott, do të mbyllet në një bilanc të fuqishëm negativ.

Sipas Tuttosport, pa kualifikim për konkurrencën më të lartë në Evropë, do të ketë një bilanc negativ prej rreth 70-80 milionë euro dhe, për ta mbuluar, sakrificat e tregut do të jenë të nevojshme, përcjell ORAinfo.

Milan ka dy mundësi se si t’i afrohet situatës, duke filluar nga ulja e pagave duke liruar lojtarët, kontratat e të cilëve me klubin përfundojnë dhe me domosdoshmërinë për të fituar disa fitime kapitale deri më 30 qershor.

Zgjidhja më e thjeshtë është të shesë një lojtar të madh dhe lamtumira e një prej Suso, Donnarumma dhe Romagnoli mund të jetë zgjidhja më e mirë (për buxhetin).

Alternativa është që të vazhdohet me fitime kapitale “të vogla” duke shitur lojtarë më pak të rëndësishëm dhe duke zëvendësuar ato me lojtarë me ndikim zero.

Në thelb, me lojtarët në kredi me një mundësi për të blerë dhe jo me blerje të drejta.

Duhet një krijues dhe një treg sakrificash, por me Ligën e Kampionëve, gjithçka mund të ndryshojë.

Kjo është arsyeja pse presioni mbi Gattuso është, sot është më shumë se kurrë, eksploziv. /ORAinfo/

Komento: