Milan nuk ia pa “hajrin këtij” futbollisti

22:53 | 23 Janar 2019

Juventusi ka njoftuar detajet financiare të transferimit të Gonzalo Higuain në Chelsea, me opsione të huazuara deri në qershor 2020 për 18 milion € ose për të blerë për 36 milion €.

Një deklaratë nga Bianconerët konfirmoi situatën pasi nënshkroi një kredi gjashtëmujore këtë mbrëmje.

Juventusi ndërpreu huazimin një-sezonal me Milanin gjashtë muaj në fillim, i cili ishte me një kosto prej 18 milion euro dhe tani është shkurtuar në 9 milion euro përcjell ORAinfo.

“Juventus Football Club SpA njofton se marrëveshja me AC Milan SpA për transferimin e përkohshëm të lojtarit Gerardo Gonzalo Higuain është ndërprerë dhe, në të njëjtën kohë, marrëveshja me Chelsea Football Club Ltd për huazimin, deri më 30 qershor 2019, të lojtari është finalizuar.

“Këto operacione nuk krijojnë efekte të rëndësishme ekonomike në vitin aktual financiar.

“Marrëveshja u jep gjithashtu Chelsea opsionet për zgjatjen e kohëzgjatjes së huasë deri më 30 qershor 2020, për një pagesë prej 18 milion € për t’u paguar në vitin 2019-20 financiar, ose për të fituar të drejtat e regjistrimit të lojtarit në baza të përhershme për 36 milion € të paguhen në dy vite financiare. ”

Nuk sqaron se sa Chelsea ka shpenzuar për huazimin gjashtëmujor, por nëse nuk ka efekte të rëndësishme ekonomike, ka të ngjarë të jetë 9 milionë euro që Milan duhej të paguante./ORAinfo/

Komento: