Miliarderi i madh zbarkon në Milano, po e blen gjigantin italian

22:59 | 02 Qershor 2019

Rocco Commisso, ka ardhur në Itali për të përfunduar blerjen prej 200 milion euro të Fiorentinës nga vëllezërit Della Valle.

Këtë mbrëmje, Commisso arriti në Milano dhe u përshëndet në aeroport nga gazetarët, përcjell ORAinfo.

Kostoja e operacionit është raportuar të jetë rreth 200 milion euro dhe do të përfundojë epokën e Della Valle, e cila filloi kur ata shpëtuan klubin nga falimentimi 17 vjet më parë.

Miliarderi i lindur në Itali u zhvendos në Amerikë si një fëmijë dhe fitoi pasuri në kabllo, duke fituar vendin e tij në listën Forbes 500 të njerëzve më të pasur në vend.

Ai kishte provuar tashmë të blinte Milanin vitin e kaluar, por Yonghong Li e hodhi poshtë ofertën e tij dhe disa javë më vonë humbi klubin ndaj Elliott Management për shkak të kredive të papaguara./ORAinfo/

Komento: