Ministria e Shëndetësisë del me një apel për qytetarët pas rritjes së rasteve me koronavirus – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Ministria e Shëndetësisë del me një apel për qytetarët pas rritjes së rasteve me koronavirus

15:02 | 22 Qershor 2022

Rriten rastet me Covid-19, Ministria del me një apel për qytetarët.

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se gjatë dy javëve të fundit është shënuar rritje e rasteve me Covid-19.

Përmes një njoftimi në faqen zyrtare, Ministria ka apeluar te qytetarët të vaksinohen.

“Me qëllim të parandalimit dhe mbrojtjes nga infeksioni, Ministria e Shëndetësisë u bën thirrje qytetarëve që nuk kanë marrë ende asnjë dozë të vaksinës kundër COVID-19, që të vaksinohen, ndërsa qytetarët që i kanë marrë një apo dy doza të vaksinës, ta marrin dozën e dytë, respektivisht dozën e tretë të vaksinës.

Imuniteti i fituar përmes vaksinimit, me kalimin e kohës vjen duke rënë, prandaj vaksinimi me dozën e radhës (doza e dytë apo e tretë) ndihmon në rindërtimin e imunitetit”, thuhet në njoftim.

Njoftimi i plotë i MSH-së:

Sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, gjatë dy javëve të fundit, është shënuar rritje e rasteve të COVID-19, që ka ndikuar rrjedhimisht edhe në rritjen e rasteve aktive.

Me qëllim të parandalimit dhe mbrojtjes nga infeksioni, Ministria e Shëndetësisë u bën thirrje qytetarëve që nuk kanë marrë ende asnjë dozë të vaksinës kundër COVID-19, që të vaksinohen, ndërsa qytetarët që i kanë marrë një apo dy doza të vaksinës, ta marrin dozën e dytë, respektivisht dozën e tretë të vaksinës.

Imuniteti i fituar përmes vaksinimit, me kalimin e kohës vjen duke rënë, prandaj vaksinimi me dozën e radhës (doza e dytë apo e tretë) ndihmon në rindërtimin e imunitetit.

Komento: