Miratimi i rezolutës nga Kuvendit, vjen reagimi i ambasadorit amerikan

14:30 | 16 Dhjetor 2018

Kuvendi i Kosovës mbrëmë e ka votuar një rezolutë për dialogun me Serbinë.

Ambasadori Amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, ka përgëzuar lidershipin e parlamentin e Kosovës për miratimin nga ana e Kuvendit të rezolutës për dialogun Kosovë-Serbi si dhe votimin e delegacionit shtetëror në këtë proces.

Nëpërnjet një postimi në Tëitter, ambasadori amerikan në Kosovë ka thënë se SHBA do të jetë e përfshirë në dialogun që do të ndërmjetësohet nga BE për arritjen e marrëveshjes gjithëpërfshirëse.

Dje Kuvendi me shumicëvotash e aprovoj rezolutën për dialogun të propozuar nga PSD dhe të përkrahurnga koalicioni qeveritarë.

Komento: