Mogherini jep detaje rreth bisedës me Thaçin, kjo është porosia e saj për Haradinajn – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Mogherini jep detaje rreth bisedës me Thaçin, kjo është porosia e saj për Haradinajn

21:16 | 01 Shkurt 2019

Shefja për Politikë të Jashtme e Bashkimit Europian, Federica Mogherini, ka zhvilluar një telefonatë me Presidentin e Kosovës, Hashim Thaҫin. Ajo ka dhënë detaje rreth kësaj bisede.

Përmes një reagimi në Tëitter, ajo thotë se ka kërkuar nga shefi i shtetit të Kosoëvs, që tarifa ndaj mallrave serbe të revokohen sa më shpejt të jetë e mundur.

”Bisedova me Hashim Thacin: I përsërita që tarifat duhet të revokohën kështu që Dialogu të rifillojë sa më shpejtë të jetë e mundur. Normalizimi i marrëdhënieve është i rëndësishëm për Kosovën, Serbinë dhe vendet e Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian. S’ka kohë për të humbur më!”, shprehet Mogherini në Twiter.

Ndërkohë që edhe presidenti Thaçi ka komentuar mbi postimin e saj në Tëitter.

“Faleminderit Frederica. Kosova është e angazhuar dhe e unifikuar në qëllimin tonë për të mbyllur kapitullin e dhimbshëm të së kaluarës përmes dialogut me Serbinë, të ndihmuar nga BE. Marrëveshja gjithëpërfshirëse e paqes do të sjellë pajtimin midis vendeve tona dhe do të mundësojë anëtarësimin e Kosovës në OKB, BE dhe NATO”, ka shkruar Thaçi.

Komento: