Momenti i rëndë kur gjendet trupi i pajetë i Arian Dacit – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Momenti i rëndë kur gjendet trupi i pajetë i Arian Dacit

09:26 | 27 Janar 2019

Arian Daci humbi jetën dje nga një ortek bore, në Brezovicë.

Rifat Bytyqi nga njëstiti i Kërkim- Shpëtimit, ka treguar për Klan Kosovën se si e kanë gjetur trupin e pajetë të tij nën borë.

“Sot rreth orës 14:00 kemi qenë duke e bërë punën tonë në qendër të skijimit, kur na lajmëroi një djalë që ka ndodhë një ortek lart, jashtë zonës së skijimit dhe e ka zënë një skiator. Arritëm të shkojmë atje me të gjitha mundësitë që patëm, arritëm ta lokalizojmë trupin, ka qenë diku rreth katër ose pesë metër nën borë dhe kur e kemi nxjerrë ai ka qenë pa shenja jete”, tha Bytyqi.

“Ia bëmë të gjitha procedurat, ia kemi dhënë edhe ndihmën e parë, por nuk patëm sukses. Trupi gjendet ende këtu në Brezovicë dhe jemi duke i pritur familjarët”.

“Vendi ku ka ndodhur realisht nuk është pistë e skijimit, por skijatorët më të vjetër këtu kanë qejf të bëjnë ndonjëherë edhe adrenalinë dhe skojnë në atë pjesë që është e ndaluar. Unë vetë i kam paralajmëruar skijatorët që të mos shkojnë andej sepse është rrezik shumë, para një orë e gjysmë i kam lajmëruar”.

Në Brezovicë aktualisht po qëndrojnë disa studentë nga DIF, të cilët janë nën mbikëqyrjen e profesorëve.

Komento: