Mukesh Ambani do ta riprodhojë pijen ikonë indiane të viteve të 70-ta që dikur e rivalizonte Coca-Cola-n – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Mukesh Ambani do ta riprodhojë pijen ikonë indiane të viteve të 70-ta që dikur e rivalizonte Coca-Cola-n

10:36 | 12 Mars 2023

Ambani do ta riprodhojë pijen ikonë indiane të viteve të 70-ta që dikur e rivalizonte Coca-Cola-n.

Njeriu më i pasur i Azisë, Mukesh Ambani, ka njoftuar planet për të riprodhuar markën ikonë të pijeve të gazuara të viteve 1970 që dikur rivalizonte Coca-Cola dhe Pepsi, duke shkaktuar një valë nostalgjie në mediat sociale mes miliona indianëve që u rritën duke pirë këtë pije.

Ambani’s Reliance Group tha këtë javë se do të rifuste këtë verë Campa Cola në tregun e pijeve joalkoolike të Indisë në tre shije: Cola, limon dhe portokall, raporton CNN.

Marka mbushi një boshllëk në vendin e Azisë Jugore në një kohë kur rivali i saj më i famshëm amerikan Coca-Cola nuk ishte i disponueshëm dhe lajmi për kthimin e saj ka nxitur një stuhi interesi nga indianët e moshës së mesme që kujtojnë se e kanë pirë atë në rininë e tyre.

Ndërsa Coca-Cola u prezantua në Indi në vitet 1950, ajo u tërhoq nga tregu pak më shumë se dy dekada më vonë kur qeveria indiane prezantoi një rregullore që i kërkonte asaj të zbulonte formulën e saj.

Në mungesë të saj, alternativa indiane Campa Cola u bë jashtëzakonisht e popullarizuar dhe shpejt u rrit për të udhëhequr tregun e pijeve joalkoolike të vendit.

Ashtu si rivali i saj amerikan, popullariteti i tij u nxit nga fushatat reklamuese tërheqëse që tërhoqën rininë indiane. Aktori i Bollywood-it, Salman Khan, u shfaq në një nga fushatat e tij më të famshme televizive.

Megjithatë, popullariteti i tij filloi të binte gjatë viteve 1990 kur kryeministri i atëhershëm i Indisë PV Narasimha Rao dhe ministri i Financave Manmohan Singh ia hapën rrugën investimeve të huaja.

Komento: