Ndodh edhe kjo, shpërblim për çiftet që lindin fëmijë – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Ndodh edhe kjo, shpërblim për çiftet që lindin fëmijë

22:57 | 04 Janar 2019

5800 dollarë është shpërblimi për çiftet që sjellin në jetë fëmijë.

Plakja e popullsisë ka nxitur autoritetet në Japoni që të bëjnë këtë ofertë.

Për të stimuluar çiftet e reja që të krijojnë familje, autoritetet ofrojnë shumën e lartpërmendur. Kjo shumë rritet nëse çiftet sjellin në jetë fëmijën e dytë apo të tretë.

Japonia po përballet me një problem madhor, atë të plakjes së popullsisë dhe me një shkallë lindshmërie jo të rregullt.

Kjo për shkak se çiftet emigrojnë vazhdimisht. Kujdesi gjithashtu për fëmijët në qytetet japoneze është i kushtueshëm.

Kryeministri i vendit, Shinzo Abe ka thënë se qeveria po kërkon që të ndryshojë ligjin që lejon punëtorët e huaj të qëndrojnë në vend për periudha më afatgjata.

Autoritetet lokale të Nagi thonë se po përpiqen që të inkurajojnë sa më shumë familje që të zhvendosen në këtë qytet.

Komento: