Ndryshimi drastik i motit, këto janë temperaturat për pesë ditët e ardhshme – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Ndryshimi drastik i motit, këto janë temperaturat për pesë ditët e ardhshme

21:55 | 10 Shkurt 2019

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se gjatë pesë ditëve të ardhshme do të mbajë mot i ndryshueshëm, me vranësira dhe herë-herë me reshje shiu dhe bore.

Reshjet, pasditen e së hënës, do ta përfshijnë gjithë territorin.

“Më tej, vendi ynë do të ndikohet nga masat e ajrit me presion të ulët atmosferik, të cilat vijnë nga pjesa veriperëndimore e Kontinentit, duke ndikuar në uljen e temperaturave në të dy vlerat ekstrem”.

“Minimalet parashihen të ulën deri -5 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të arrijnë deri në 13 gradë Celsius (ditën e hënë)”, shkruhet më tej në komunikatën e dërguar nga Instituti Meteorologjik i Kosovës.

Përgjithësisht nga dita e marte, parashihen temperatura të ulëta të cilat u përgjigjen mesatareve të muajit shkurt.

“Kjo situatë e ndryshueshme meteorologjike do të ndikoj pozitivisht në përmirësimin e cilësisë së ajrit”, shkruhet më tej në komunikatën e dërguar nga Instituti Meteorologjik i Kosovës.

Do të fryjë erë nga drejtimi i juglindjes dhe veriperëndimit me shpejtësi 1-9m/s.

Komento: