Në këto 8 shtete Kosova nuk ka ambasadorë – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Në këto 8 shtete Kosova nuk ka ambasadorë

22:26 | 24 Janar 2019

Republika e Kosovës nuk ka ambasadorë në 8 shtete.

Avni Arifi, që nga shtatori i vitit të kaluar, është në pritje për t’u dekretuar për ambasador në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Por, presidenti Hashim Thaçi ende nuk e ka dekretuar atë.

Arifi thotë se është në pritje të dekretimit tash e disa muaj dhe se nuk i di arsyet pse kjo nuk ka ndodhur.

Por, Zyra e Presidentit Hashim Thaçi nuk ka kthyer përgjigje për arsyet e mosdekretimit të Arifit.
Jozyrtarisht, televizioni merr vesh se presidenti Thaçi ka vlerësuar se Arifi ende i duhet Kosovës këtu.

Në pritje për t’u dekretuar janë edhe të propozuarit e tjerë nga Ministria e Jashtme
për ambasadorë në Britani të Madhe, Australi, Suedi dhe në disa vende të tjera, raporton KTV.

Kryetarja e Komisionit Parlamentar për Punë të Jashtme, Vjosa Osmani, e cilëson dështim të politikës së jashtme, mosemërimin e ambasadorëve në këto shtete.

Osmani akuzon partitë në pushtet për shkelje të Ligjit për Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Shërbimin Diplomatik, duke e tejkaluar kuotën prej 50 përqind me emërime politike të ambasadorëve.

Avni Arifi është anëtar i ekipit shtetëror të dialogut, si dhe shef i stafit të kryeministrit Ramush Haradinaj.

Komento: