Nëse nuk arrihet marrëveshja, sërish do të ketë zgjedhje të reja në Kosovë – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Nëse nuk arrihet marrëveshja, sërish do të ketë zgjedhje të reja në Kosovë

17:44 | 22 Dhjetor 2019

Kosova mund të ketë sërish zgjedhje të reja.

Analisti politik Shkëlzen Maliqi ka thënë se mund të ketë një marrëveshje LV-LDK për bashkëqeverisje në çastet e fundit.

Ai ka bërë me dije se kjo marrëveshje mund ta këtë shijen e hidhët për palën që do t’i nënshtrohet shantazhit.

Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, ai ka thënë se zgjedhjet e reja janë alternativa reale nëse nuk ka marrëveshje koalicioni mes këtyre dy subjekteve politike.

“Alternativë praktikisht nuk ka, vetëm teorikisht mund të ndodhë që të nominohet një mandatar i dytë, që nuk është Albin Kurti. Alternativë reale janë zgjedhjet nëse nuk ka marrëveshje koalicioni. Besoj se marrëveshja do të arrihet por, ndoshta, me shijen e hidhët të imponimit për atë palë që do t’i nënshtrohet shantazhit”, ka thënë Maliqi.

Ai beson se në marrëveshje në mes të këtyre dy partive do të përfshihet edhe çështja e postit të presidentit të ardhshëm.

“Besoj se të paktën për presidentin do të ketë marrëveshje që atë ta propozojë LDK-ja, por që VV-ja ta konfirmojë si propozim të pranueshëm, nëse vlerëson se është personalitet që garanton përfaqësimin e interesave të vendit në përgjithësi dhe nuk është thjesht argat i LDK-së”, ka thënë ai.

Sipas Maliqit, LV-ja dhe LDK-ja fazën finale të negociatave për ndarjen e posteve e kanë kthyer në pazar.

“Bisedimet kanë qenë kombinim i një qasjeje të re dhe më serioze në bërjen e koalicionit, për faktin se grupet e ekspertëve të dy subjekteve fituese të zgjedhjeve e kanë harmonizuar me sukses dhe pa ndonjë ngërç programin e përbashkët qeverisës. Mirëpo, në fazën finale që prezantohej si më e lehtë, ajo për ndarjen e posteve, procesi është kthyer te mënyra e vjetër e pazareve dhe kushtëzimeve joprincipiele”, është shprehur ai, duke shtuar se këto dy subjekte politike kanë mashtruar edhe ndërkombëtarët për marrëveshjen.

“Edhe të huajt janë mashtruar me zotimet se marrëveshja është pothuajse e kryer, se po bisedohet për diçka që mund të zgjidhet shpejt. Por, me rrjedhën e kohës u kuptua se nën sipërfaqen e qetë po ndodh shantazhi, ku asnjëra palë nuk e lëshon udhën”, ka thënë Maliqi.

Komento: