Nesër mblidhen ambasadorët e NATO-s, Polonia “e vendosur” ta aktivizojë Nenin 4 – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Nesër mblidhen ambasadorët e NATO-s, Polonia “e vendosur” ta aktivizojë Nenin 4

23:46 | 15 Nëntor 2022

Ambasadorët e NATO-s mblidhen nesër, Polonia “e vendosur” ta aktivizojë Nenin 4.

Ambasadorët e NATO-s do të takohen nesër me kërkesë të Polonisë mbi bazën e Nenit 4 të aleancës, kanë thënë për Reuters-in dy diplomatë evropianë, raporton “SkyNews”.

Sipas Nenit 4 të traktatit themelues të aleancës, anëtarët mund të ngrenë çdo çështje brengosëse, veçanërisht ndaj sigurisë së një vendi anëtar, transmeton Klankosova.tv.

Një nga diplomatët tha se NATO-ja do të veprojë me kujdes dhe nevojitet kohë për të verifikuar se si ndodhi saktësisht incidenti.

Nëse ndodh kështu, do të konfirmonte konsensusin midis një numri ekspertësh të cilët sugjeruan se nuk ka gjasa që aleanca të zgjedhë të përdorë Nenin 5 – i cili ka të ngjarë të përfshijë një sulm të drejtpërdrejtë ushtarak hakmarrës ndaj Rusisë, dhe një përshkallëzim dhe zgjerim të madh të konfliktit.

Komento: