Nesër protestohet në Gjakovë, kjo është arsyeja – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
0 °C

Nesër protestohet në Gjakovë, kjo është arsyeja

00:00 | 14 Gusht 2019

Nesër do të ketë protestë në Gjakovë.

Një protestë nga një grup qytetarësh të Gjakovës është paralajmëruar të mbahet nesër (e mërkurë), nga ora 10:00, para stacionit të Policisë në Gjakovë.

Protesta është thirrur për siç thuhet të mbrohet puna dhe dinjiteti i Policisë së Kosovës.

Kjo protestë erdhi pas vendimit të Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë dhe Inspektoriatit Policorë të Kosovës për suspendimin e gjashtë policëve në Gjakovë, përshirë komandantin Kristë Gjoka, vetëm pse para një viti kishin kapur në flagrancë dhe i ishin kundërpërgjigjur me të shtëna, një grabitësi të armatosur që duke provuar t’i ikte policisë kishte shtënë në drejtim të zyrtarëve policorë.

Tetë muaj pas vjedhjes, zyrtarët e organeve të sigurisë u suspenduan nga drejtori i përgjithshmë me rekomandim të Inspektoriatit.

Kujtojmë se vendimi i Drejtorisë së Policisë për të suspenduar policët që kryejnë punën e tyre dhe arrestojnë grabitësit, erdhi në kohen kur grabitjet e armatosura dita ditës po kthehen shqetësim për shoqërinë në Kosovë në përgjithësi.

Për këtë protestë ka bërë thirrje edhe avokati Tomë Gashi, i cili shkruajti në Facebook “Protesto në përkrahje të Policisë së Republikës!”.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!